Včera za mnou přišel v práci kolega s dotazem, jestli by jsem mu neporadil jak má začít s během. Slyšel o mě že běhá tak přišel pro radu. Ve chvíli kdy se mě zeptal, tak jsem mu chtěl poradit tisíc věcí, které si myslím, že by mohl ocenit, ale hned jsem si říkal to mu nic nedá. Řekl jsem, že se za ním stavím za chvíli , protože si to musím rozmyslet. Nechtěl jsem ho totiž zahltit informacemi a chtěl jsem, aby opravdu začal běhat.
Mé základní rady jak začít běhat:
1. nejdůležitější je začít “běhat“, znám mnoho lidí, kteří se k tomu odhodlávají roky a ne a ne začít. Ještě trošku odbočím. Běhání je sport ve kterým výsledky stojí jen na vaší píli. Skvěle Vás učí v osobním rozvoji, protože co nenatrénujete Vy a vaše tělo to nemáte. Já by jsem to přirovnal běhání = kapitalismus, týmové hry, mohou být takový socialismus. Dobrý výsledek může přijít díky lepšími spoluhráčům, sami nikdy nebudete vědět jaká je vaše opravdová síla, protože vždy hrajete jako celek. Když prohrajete, tak to můžete svést na spoluhráče, nebo na silného soupeře. A právě toto u běhání není. Je důležité nesoupeřit s jinými, ale sám se sebou. Musíte si nastavit realistické cíle, které musíte stále upravovat k lepším metám .
2. Tím se dostávám k druhému doporučení. Z počátku si neklaďte nerealistické cíle. Já doporučuji najít si nějaký okruh nebo trasu, něco mezi 2-5 km a na ni z počátku vyrážet ne s úmyslem uběhnout ji celou. Ale dát ji za co nejkratší čas. Pokud nemáte zkušenosti s běháním, tak z počátku půjde o indiánský běh. Z počátku možná víc půjdete, než poběžíte, ale časem se toto zlomí a celou trasu uběhnete. Nebojte se z počátku přecházet do chůze, jen se snažte o lepší čas než minule. Samozřejmě váš čas bude ovlivňovat počasí, to jak jste se najedli, napili, ale právě pilování jedné trasy Vás naučí si všímat co Vám sedí a co ne. Aby toto bylo efektivní, tak je důležité dodržet třetí bod.
3. Nainstalujte si do mobilu nějaký sport tracker. Který Vám bude měřit váš výkon. Já a skoro celé mé okolí použivá Endomondo , ale existujou i další. Jestli jste perfekcionisté a začnete hledat který je nejlepší, tak já osobně si myslím, že je to jedno, všechny spor trackery se vyvíjejí a co dnes jeden má a druhý nemá se v čase mění. Důležité je mít jej a používat, protože statistiky a záznamy ve spor trackeru nelžou. 1. musíte svůj čas, či vzdálenost nějak měřit 2. statistiky vám nikdy nebudou lhát (tedy pokud nebudete mít problém s GPS signálem) Náš mozek má někdy tendenci namlouvat si, že už jsem tento měsíc, týden jsi přeci běhal hodně. Dnes jít běhat nemusíš atp… statistiky v sport trackeru budou Vám nebudou lhát. A v čase si ve statistikách budete moci všímat různých progresů ve svém výkoně. Já v poslední době sleduji hlavně objem naběhaných kilometrů, můj cíl je naběhat za rok víc než loni a k tomu cíli směřuji. Snažím se trénovat na vytrvalostní běh, takže rychlost u mě není tou hlavní veličinou kterou sleduji a kterou piluji.
Pokud nemáte chytrý telefon s GPS, což pochybuji. Tak v tom případě si můžete vést deníček a zapisovat si čas na trasách, které máte nějak pojmenované.
4. Z počátku do běžeckého vybavení nijak neinvestujte. O běhu se právem říká, že jde o nejlevnější sport. Stačí si vzít nějaké kecky, triko a bermůdy a můžete vyrazit sportovat. Samozřejmě i zde je mnoho renomovaných firem, které na Vás budou chtít vydělat a pokud se začnete o běhání zajímat, tak i zde můžete utratit horentní ceny za sportovní oblečení, kvalitní boty. Ale Vy s během začínate a nevíte zdali Vás běháni chytne. Tak využijte toho, že běhat se dá s minimem a vyražte. Pokud přeci jen neodoláte, tak já doporučuji u bolečení kupovat věci s kapsami. Mnoho běžeckých věcí totiž kapsy nemá, pak ale musíte řešit to, kde s klíči, kde s mobilem. Kde dát peníze atp…
Těch rad by jsem zde mohl napsat mnohem víc, ale myslím si že tyto jsou pro začáte nejdůležitější a nejhlavnější je ta první. Vyběhněte a na nic nečekejte, teoretik nikdy nic nedosáhne.