Vypadá to že se rozjíždí diskuze o důchodové reformě pod taktovkou ANO – mé úvahy tímto směrem

Vypadá to že se rozjíždí diskuze o důchodové reformě pod taktovkou ANO - mé úvahy tímto směrem

Dnes se objevil na E15 krátký článek o tom jak by si představoval reformu důchodu Babiš. Viz Babiš v důchodové reformě sází na třetí pilíř . Protože ANO tu bude ještě nějakou dobu a bude mít dost hlasů, tak něco nejspíš zreformují ať se to zbytku populace bude líbit nebo ne. (Jsem pravicový volič, který nemá moc na výběr, tak volím TOP09 (ODS je ODS, Svobodní jsou moc anti EU a extra proti všemu takže moc na výběr nemám)

Nevím proč, ale nad tímto problémem jak naši situaci vyřešit často přemýšlím, asi je to z důvodu že jsem husákové dítě 1980 a zrovna my budeme ta početná skupina důchodců. A taky je to zajímavé téma na přemýšlení. Jak vidím problém já.

Všichni situaci vidí nějak takto průběžný systém nebude stíhat, lidé by měli šetřit na důchod nějak sami. A teď je diskuze jak na třetí pilíř. Já osobně si myslím, že průběžný důchodový pilíř je správné řešení, protože řeší inflaci, hyper inflaci, krachy, války, jen co dobře neřeší jsou demografické výkyvy a případnou migraci mladých ze státu. Naštěstí u nás zase tolik mladých nemigruje do světa, jako například v Rumunsku či Polsku. Dokáži si představit že průběžný systém bude vždy hlavním pilířem našich důchodů, jen by měl být parametricky upravený. Jak už v minulosti někteří navrhovali zohlednit u žen jejich mateřskou (nějak do toho započíst manželovy odvody a tím pádem zatraktivnit manželství, to si zaslouží hlavně děti žít v rodině a ne jak … ) dále zohlednit že bezdětný nemá náklady na výchovu dítěte a v důchodu ze systému od dětí těch co děti měly pobírají peníze, které oni posílají do průběžného systému. Ale o tom jsem psát nechtěl, nicméně pro úplnost mé myšlenky jsem to musel zmínit.

A teď k té mé myšlence. Nemyslím si že dalším pilířem by měl být nějaký povinný, ani dobrovolný třetí pilíř s tím, že by si lidé ukládali peníze do sešněrovaných fondů, které musí investovat převážně do dluhopisů naší republiky. Vždyť v dnešní době je to nějak takto vy pošlete do penzijního fondu třeba 1000,- Kč a stát vám k tomu přidá 230,- Kč v reálu to je ale tak, že si stát od Vás dlouhodobě za “svých” 230,- Kč půjčuje vašich 1000,- Kč, protože za ně fond z většiny nakoupí státní dluhopisy. Nicméně máme je tu a vypadá to že ANO bude chtít ještě tento pilíř víc zatraktivnit. Dejme tomu že se mu to povedlo a lidé si poctivě našetřili na důchod. A teď jsou v tom důchodu a mají velký balík peněz, který postupně utrácejí. Ale to dělají všichni důchodci, protože všichni si vzorně našetřili a stát pořád potřebuje 10 000 000 mil porcí jídla, bytů, energie, služeb, zdravotnictví… . Na trhu je víc peněz, hodně důchodců s penězi, ale málo mladých kteří by ty služby nabídly. Sice je větší produktivita, mnoho věcí je automatizováno. Nicméně mladí se musí víc ohánět, protože mají vše dražší, protože předchozí početná generace rozpouští své našetřené peníze, které do té doby nebyly moc efektivní kapitálem. Za ty peníze se nestavěly továrny plné robotů, nekupovaly se firmy v cizině. Spíš se to projedlo, protože v dnešní době nejde vidět že by stát investoval do své budoucnosti v podobě špičkové infrastruktury a štihlého efektivního státu. (Tím nechci tvrdit že by současná strategie státu v podobě růstu platu byla špatná o tom se rozepíši ale v jiném článku) Zkrátka každý člověk bude mít našetřeno, ale potřební služby bude poskytovat stále méně práceschopných a budou chtít za to zaplatit mnohem víc. A to mluvím o ideálním stavu kdy by si všichni na důchod našetřili. Jenže v tom budou lidi co nemohli našetřit (postižení, nemocní ti co mají nízký příjem) a ti co na svou budoucnost nemyslí, protože zkrátka to je daleko, proč by jsem měl ve dvaceti šetřit…  . Takže tyto lidi by musel pořád zachraňovat zbytek zodpovědnějších občanů tzn. další náklady.

Proto si myslím že máme jen dvě možnosti jak tento problém řešit. První je mít třetí pilíř povinný, ale ten by investoval do zahraničních aktiv, které by v budoucnu přinášely dividendu do Čech a za ně jsme nakupovali věci za které dnes platíme. Zkrátka začali by jsme vozit dividendu do čech díky dlouhodobého investování velkého objemu venku. Zkrátka něco co by nám pak chybělo by jsme dovezli. Nebo zaplatili lidi z venku těmito výnosy. Kdyby šel takový velký objem peněz z počátku ven, tak by to mělo určitě vliv i na kurz koruny, tak by mohla být uměle oslabována, což by zase pomohlo domácímu průmyslu. Je otázka zdali by dokonce onen pilíř nemohl přímo vznikat pod taktovkou devalvace koruny a “tisknutí” peněz pro nákup deviz.

A nebo zkrátka hrát na to, že jsme pořád nejvyspělejší a nejúspěšnější slovanský národ a sázet na migraci mladé krve ze slovanských národů a ta nám zkrátka vylepší naši křivku. Jenže to by chtělo mnohem víc stavět, mnohem víc nás propagovat a být otevření této myšlence. Pak by mohl průběžný systém fungovat. A na lidech by bylo kdo se chce mít v důchodu líp, tak si musí sám našetřit.

 

2 komentářů

  1. Stát lidi na odvodech oholí o 38 % výdělku, většině NIDKY nevrátí ani nominálně co dali (po odečtu inflace). Třetí pilíř jen donutí lidi rvát ještě víc ze svého (tzn. odvody se mi nesníží!) do nějakého pochybného fondu s výnosem sotva na hranici reálné inflace, spíš výrazně pod ní. Pro srovnání, vláda mele o inflaci 2 %, která ale nezahrnuje nemovitosti = skutečná inflace pro drtivou většinu populace (nájem nebo hypo) je spíš někde okolo 5 %. Stabilní růst mezd o míru skutečné inflace nemá v ČR skoro nikdo (teď byly výjimečné roky) a tak chudneme – resp. menší část bohatne a zbytek chudne a jede na dluh.

    Teď z donucení musím cpát státu na důchody obrovské odvody, přitom náš ročník má téměř 100 % jistotu toho, že důchod buď nebude vůbec, nebo nebude stačit ani na nejzákladnější věci. Už dnes je nereálné z normálního důchodu zaplatit ve městě jen komerční nájem garsonky + jídlo a to ani ve 2!!! Pro srovnání, kdybych si stejné peníze investoval do něčeho se stabilním výnosem 5-8 % (dlouhodobý průměr akcií), tak jdu do důchodu v 60ti s našetřenými mnoha miliony! Jenže já ty peníze spořit nemůžu protože mi je stát sebere. A teď mi drze tvrdí, že bere “málo” a mám si ze svého (!) spořit ještě zvlášť, protože z toho prvního nedostanu nic nebo almužnu. A to ještě nejspíš tak v 70ti, čehož se minimálně třetina populace nikdy nedožije.

    Navíc si mám spořit v době, kdy mám ještě platit hypo nebo astronomický nájem a obvykle taky řešit malé děti (ženy na mateřské), opravdu geniální… pro drtivou většinu populace ČR je toto sci-fi.

    Takže osobně za mě, pokud by důchodová reforma měla skutečně fungovat, tak to bude spíš revoluce než reforma. Dobu, kdy šlo toto vyřešit bez totálního odrbání minimálně jedné generace byla pryč už někdy v roce 2005 a dnes už je kolaps prakticky nevynutelný, třetí pilíř maximálně přibrzdí náraz, ale za cenu šílených nákladů – právě pro naši generaci. A třetí pilíř pod taktovkou státu, no díky nechci – leda tak ještě pokud by to bylo jako v USA – že bude seznam možných uznatelných spoření (portfolio akcií/dluhopisů, investiční fond, drahé kovy) – ne jak ho úředník donutí. Nicméně tak nějak počítám s tím, že ta šílená částka na výplatní pásce zvaná “sociální a důchodové” je spíš “výpalné” a nikdy z ní neuvidím ani korunu.

  2. Tak to je, na druhou stranu vidíš černě svou (mou) generaci. Co budou ale říkat naše děti, které v tom problému budou ještě mnohem víc. Protože důchodci (my) budeme chtít nějak dožít a oni to budou platit v menším počtu. Dle mého to budou mít ještě mnohem složitější než my.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.