Začínám s akciemi

Začínám s akciemi

Celý život sním o tom mít akcie. Vždy jsem hltal ekonomiku, pročítal různé ekonomické texty, analýzy, vývoj. Přemýšlel nad tím kde by se mělo česko ubírat. A snil o tom mít nějaké akcie na hraní. Vůbec nevím proč jsem do nich nešel před x lety. Vždyť zřídit si účet je tak snadné. V minulosti za svobodna by jsem ještě mohl snadněji investovat nějaké peníze tímto směrem. Ale nikdy jsem se k tomu nerozhoupal, až tento rok. Takže jsem si zřídil účet u Fia a každý měsíc tam posílám nějaký ten peníz, ale není to nic velkého.

Do akcií vstupuji v době kdy dojde a již dochází ke korekci po dlouholetém růstu, ale to mi nevadí. Právě to bude ta pravá příležitost k investicím. Zatím pro mou nedočkavost nakupuji jen za drobné a tím pádem platím k poměru nakoupených akcií obrovské poplatky , ale na učení těch pár korun  rád obětuji. Ty chyby které teď v počátku budu dělat nebudou tak bolet jak někdy v budoucnu až budu mít v akcích větší objem peněz.

Můj plán u akcií

Chci jít cestou dlouhého (long) držení akcií. Pokud možno budu se snažit o value investování. Tzn. nakupovat podhodnocené akcie a ty držet roky. Jestli jsem pochopil správně současnou dobu na akciovém trhu, tak ty podhodnocené akcie teď moc k nákupu nejsou ( i když poslední dny je solidní korekce), protože peněz je všude hodně a zákonitě probublaly i do akcií, takže ze začátku se ortodoxně value investování nebudu držet. A jak budu hledat podhodnocené akcie? Mám v plánu nakupovat akcie podle jiných value investorů kteří mají renomované úspěšné fondy s výsledky. V americe totiž fondy od určitého objemu musí zveřejňovat pohyby ve svých portfoliích. Fondy mají odborníky, kteří analyzují příležitosti na trhu a určitě mají větší zkušenost, než  které by jsem byl schopný za život získat já. Sice své zprávy a pohybu v portfoliu zveřejňují se zpožděním, ale někdy se dají akcie nakoupit ještě výhodněji, než to udělal daný fond. Souhrn pohybů můžete vidět například v tomto článku na super stránkách www.investicedoakcii.cz , o které se příkladně stará Petr Čermák, který nedávno napsal knihu Investice do Akcií, kterou doporučuji.

Aktuálně mám pár akcií Avastu, Sotcku a Kofoly . A teď musí nastřádat nějaký kapitál a čekat na korekci. V hledáčku mám Western Digital .

O akciích píšou občas i blogeři z online podnikáni jako například Beraniště na Nelzu.cz v Drago na 404m.com , nebo Dan Bárta na svém blogu.

 

6 komentářů

  1. Ahoj Kamile, díky moc za tvůj post, jak to aktuálně vypadá? Jinak kdybys udělal návod jak přesně nakoupit akcie u Fia e-brokers myslím, že by to ocenilo více lidí 🙂 Díky

      1. Ahoj, Kamile, děkuji za tvůj nejnovější post “Můj pohled na akcie po 8 měsících a mé portfolio” velice mě tvé články nakopávají a čím dál více mám touhu část “přebytků” investovat do akcií, každopádně píšeš, že to zvládne naprosto každý, já jsem asi unikát a nezvládnu to – e-brokers je totálně neintuitivní aplikace, vůbec netuším zda je to svázané s účtem u Fia, případně jak tam poslat finanční prostředky a v neposlední řadě i když se tím nějak proklikám, tak je tam více burz, které nabízejí stejné akcie a nevím kterou vybrat 🙂 Takže nějaký přehled by se hodil a nebo jsou mi akcie totálně zapovězeny 😀

        1. Ahoj, tak psát o FIo účtu by bylo asi na dlouho a jen by jsem přepisoval jejich manuál. Moc intuitivní to není. Já z počátku dělal nějaké fiktivní vklady místo nákupů. Jinak jestli to je propojeno s FIO účtem to nevím, já mám účet u ČSOB a jak jsem si zřizoval účet, tak jsem nahlásil můj osobní účet u ČSOB a dostal účet u FIO jen asi ten brookerský. Peníze tam mohu posílat odevšud (posílám i z podnikatelského) ale peníze ven by šli jen na ten nahlášen. Jinak možná narazíš že je lepší jiný brooker pro US, UK trhy,hodně se zmiňuje LYNX, Degiro. Já to moc nestudoval, protože nakupuji akcie pro držení a jak to studoval kolega v práci, který si dal tu práci, tak FIO zase za těmi dvěma tolik nepokulhávalo. Ony totiž mají jiné poplatky, které FIO nemá (poplatek za možnost obchodování na jednotlivé burze atd…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.